Ostatni Jednorożec

Autor zdjęcia: taniaksiazka.pl

Ostatni Jednorożec Petera S. Beagle’a to wzruszająca opowieść o poszukiwaniu zarówno podobnych sobie jak i samego siebie. Baśń ta obrazuje częsty problem braku szczęścia wśród ludzi. Pokazuje nam, że nie poświęcamy odpowiednio dużo uwagi temu, co w życiu istotne. Historia samotnej Jednorogini żyjącej w liliowym lesie pozwala czytelnikowi na zgłębienie prawdy o otaczającym świecie. Historia jednocześnie piękna i smutna.

Historia ostatniego żyjącego jednorożca

Gdy ją poznajemy, Jednorogini spędza czas jedynie w obrębie swojego lasu. Zdarza się też, że ukradkiem podsłuchuje błąkających się ludzi. Tak było właśnie tego dnia, gdy usłyszała rozmowę dwóch myśliwych, którzy rozmawiali o ostatnim jednorożcu, mającym żyć właśnie w tym lesie. W tamtym momencie Jednorogini zaczęła wątpić w otaczającą ją rzeczywistość. Czy to naprawdę możliwe, żeby była ostatnim jednorożcem? W poszukiwaniu odpowiedzi na coraz więcej nurtujących ją pytań, opuściła swój las w poszukiwaniu innych jednorożców. Niestety spotykała na swojej drodze jedynie ludzi, którzy postrzegali ją jako niewyróżniającą się spośród innych siwą klacz. Pewnej nocy podczas snu Jednorogini została uwięziona przez starą czarownicę – Fortunę. W tamtej chwili trafiła do niewoli, w której dowiedziała się kilku istotnych rzeczy o innych jednorożcach Fortuny. Sytuacja nie malowała się korzystnie, jednak w końcu udało jej się wyswobodzić i podjęła dalszą, ciężką wędrówkę. Nieudolny czarodziej Szmendryk stał się wtedy samozwańczym przewodnikiem Jednorogini, z czego nie wynikło zbyt dużo dobrego. Bohaterowie powieści musieli stanąć przed wieloma trudnymi zadaniami i radzić sobie z ciągłymi wybrykami Szmendryka, mając na uwadze wrogiego Czerwonego Byka, mogącego pojawić się w każdym momencie. Bestia ta wytrzebiła niemal cały jej gatunek.

Baśń, która wywołuje łzy

Peter S. Beagle czarująco przedstawił historię srebrzystej Jednorogini poszukującej odpowiedzi na wszelkie nurtujące ją pytania. Powieść napisana jest pięknym, baśniowym językiem – idealnie dopasowanym do bajkowej treści. Sam opis wyglądu jednorożca jest niezwykłym fragmentem powieści, zamkniętym w subtelnych słowach. Autor potrafi oczarować tajemniczością, humorem i głębią, jaką skrywają analogie ukryte w baśni. Same postaci oraz ich przygody pozwalają na zestawienie ich z innymi bohaterami znanych baśni czy opowieści. Mądrości przedstawione w „Ostatnim Jednorożcu” są uniwersalne, a osobowości bohaterów dają możliwość do utożsamiania się z nimi podczas lektury. Jest to opowieść, która zapada w pamięci na zawsze, a gdy wspomnienia z zetknięcia się z nią powrócą, oczy z pewnością się zaszklą. Z tą historią powinni zapoznać się zarówno dorośli jak i dzieci, dla których powieść ta może stać się jedną z ważniejszych lub nawet najważniejszą w życiu.